Výrobci
NOVINKY

pracovní doba a telefonní spojení:

 

Po - Pá: 10:00 - 19:00

 

obchod:

servis / prodejna:

+420 739 867 193

servis / velkoobchod:

+420 596 768 599

kancelář:

+420 596 745 693

 

 

Domů /

TEST PROGRAM

testovací sedla

Sedla se vyvíjejí v laboratořích Astute Lab ve spolupráci s élan Lab a italskými univerzitami. Vyrábějí se ručně v Itálii v oblasti Veneto.

Filozofie Astute je založena na pečlivém zkoumání pohybu sportovců při velmi intenzivní jízdě na kole. Většinou se význam sedla pro fyzický výkon podceňuje a omezuje se pouze na poměr cena/kvalita zpracování. Pravda je ale někde jinde. Sedlo představuje bod, který podporuje centrum tělesné rovnováhy, hlavně pánev, nejdůležitější místo, odkud vychází pohyb při šlapání. Proto logicky správné postavení pánve má výrazný vliv na výkonnost, protože umožňuje efektivnější přenos síly a šetří energii.

Dynamika pohybu při šlapání je ovlivněna pohybem pánve (=centrum těla, tělesné rovnováhy) po 3 osách: sklon – rotace – rovnováha. Síla, kterou generují svaly na nohou, je podporována řadou dalších svalů: svaly na rukou (držení řídítek a minimalizace pohybů v ramenou), svaly pánve (udržení pozice v sedle). Tato svalová činnost se děje neustále a často podvědomě.

Astute se zaměřuje na dynamiku centra těla při jízdě na velké vzdálenosti. Cyklistická veřejnost, zejména hobby jezdci, často podceňuje význam sedla a bere jej pouze jako doplněk, kde rozhoduje hlavně hmotnost produktu. Pokud by se posuzovala sedla pouze podle tohoto kritéria, bylo by jednoduché vyrobit lehoučkou karbonovou skořepinu, ale nedalo by se na ní dlouho sedět. Astute pracuje s karbonem jakožto materiálem, který je jednak lehký, a jednak dokáže výborně pohlcovat vibrace, a kombinuje jej s dalšími prvky: vlastní celkem 7 patentů na výplňové i povrchové materiály.

Rozhodujícím faktorem pro jízdu na střední a dlouhé vzdálenosti je právě pohodlí. Testy v laboratoři, kterých se zúčastnilo 70 sportovců a celkem 4 výrobci sedel, ukázaly, že používání sedel Astute za stejných podmínek vedlo k výraznému snížení nežádoucích („vyrovnávacích“) pohybů centra těla, v průměru o 5-8% s tím, že po 45 minutách jízdy se tento rozdíl výrazně zvyšuje. Ve výsledku tedy dobré sedlo šetří energii, která nemusí být použita na udržení pozice v sedle, ale může se více síly přenést do šlapání. Tedy: ASTUTE ŠETŘÍ VAŠI ENERGII.

 

__________________________________________________________________________________

Materiál: Astute vyvinulo revoluční technologii v oblasti vnitřní struktury sedla: třívrstvou paměťovou pěnu, která má v různých místech sedla různou hustotu a dokáže se přizpůsobit různým požadavkům na pevnost, teplotní odolnost a délku sezení. Tím se dosahuje bezkonkurenční měkkosti a pohodlí v přední části sedla a pevné podpory sedacích kostí v zadní části. I v dalších částech sedla se pěna díky různé hustotě přizpůsobí tělu jezdce. Tím se dosahuje koncepce „pohodlí jezdce“, kterou Astute vnáší i do výkonnostní cyklistiky a přináší pohodlí jako významný prvek přispívající k dosažení skvělého výsledku.

Sedla Astute i jejich jednotlivé složky se neustále testují:

  • Nosnost – test pevnosti a pružnosti vnitřní pěny – nejméně 300 000 tlakových cyklů o síle 70-100 kg pro každou část sedla: přední, střed, a zadní část.
  • Trakce – přední část sedla je nadzvedávána silou cca 46 kg po dobu 40 s.
  •  Odolnost – všechny povrchové materiály se drhnou 1000-2000-krát suchou nebo mokrou plstí s příměsí zásadité látky podobné potu pod tlakem 1 kg.
  • Počasí – sedla jsou umístěna v komoře simulující klimatické podmínky: horko, vlhko, zima.
  • Karbon – test nárazu – na sedlo padá závaží s energií 32 J celkem 5x za sebou.

Výběr sedla: Neexistuje pojem „univerzální sedlo“. Naopak, sedlo představuje něco velmi osobního: jezdci s různými proporcemi potřebují různé typy sedel, a proto není možné všem nabízet jeden specifický produkt. Také je nutné přihlížet k účelu použití: počet hodin strávených v sedle, typ tratě, pozice jezdce v sedle. Astute vyvíjí různé typy produktů s různými vlastnostmi a pomocí detailních popisů a vysvětlivek „navede“ cyklistu v 5 jednoduchých krocích k výběru toho správného sedla.

1/ Použití: SILNICE – MTB – ČASOVKA – DRÁHA – TRIATLON

2/ Šířka sedla: nejpoužívanější modely mají variantu „Pilarga, která je širší o 1 cm a vhodná pro cyklisty se širšími sedacími kostmi. Neexistuje žádný univerzální návod, jak šířku sedacích kostí změřit a doporučit tak vhodnost varianty Pilarga, protože každý má sklon a šířku sedacích kostí trochu jiné. Jediným způsobem, jak zjistit vhodnost této varianty, je vyzkoušet si testovací sedlo a pak se rozhodnout.

3/ Ploché / kulaté  sedlo: plochá sedla jsou určena pro déletrvající jízdy obsahující proměnlivé podmínky, např. dlouhé tréninky. Kulatá sedla jsou vhodná pro kratší aktivity spojené se zrychlením a pro agresivnější jízdu.

 

4/ Ližiny: Většina modelů Astute se dělí na LITE (s karbonovými ližinami) a LINE (s titanovými). Karbonová verze je určena pro závodní nasazení, titanová poskytuje větší komfort.

5/ Každý model je ohodnocen hvězdičkami podle toho, jak vyhovuje následujícím kritériím:

  • pohodlí
  • pohlcování vibrací
  • redukce zbytečných pohybů centra těla
  • použití v závodech